www.ellenrodenberg.nl

map

 

3-2020-ongoing  (here)                         3 write_draw_note_books   about and why?

2-2020-ongoing (here)                         2 write_draw_note_books   text and drawing (selection)

 

 

 

 

 

8 april 2023         Boek 2 pag.23

 

De tekening is er al. Een vlinder kwam net op de kleur af. Schrijven was niet nodig. Te veel afleiding hier in het bos.

Bijen, vlinders, ronkende motoren in de verte, schreeuwende toeristen op de fiets.

Ogenschijnlijk staat alles stil, is er niets anders te zien dan bomen, struiken, bosbes en het iele tuinierspul.

De grond, alles in de grond en in de stammen, achter de schors staat in de wachtstand.

Het is nog koud 's nachts.

Enkel het kunstmatig ingebrachte staat te bloeien alsof de plek en het seizoen er geen reet toe doet.

Forsythia, narcissen, blauwe druif. Maar toch ook hondsdraf en paardenbloem.

Andere bloeiers, niet voor het oog maar voor het oor, zijn de vogels. Het begin van het jaarlijkse voortplantingsritueel.

De tekening startte met paars violet, een associatie met een vlinder voordat de citroenmelisse vlinder op mijn mouw landde.

Daarna werd de tekening met voelsprieten onderzocht.

Alle narcissen laat de vlinder staan, op zoek naar eigen voer. Hondsdraf!

Op zoek ook naar mijn fascinatie.

Antisymmetrie. Terwijl symmetrie overal voorkomt in de natuur (en ook in de vensterbanken).

Hermann Rorschach had het niet zelf verzonnen. Klecksografie was al vóór 1921 Hot als poëtisch onderzoeksmateriaal.

Justinus Kerner en Alfred Binet werkten ermee in de 19e eeuw. En Franz Kline zocht naar de verborgen asymmetrie

Afbeelding met tekst, boek, papier, handschrift

Door AI gegenereerde inhoud is mogelijk onjuist.            

18.6.2021   Boek 1 blz. 28

Hoe houdt iedereen zich toch staande? Wat is de drijfveer daarachter?

Eerst het hoe dan wat, het waarom hobbelt erachteraan.

Omdat het waarom te achterhalen is.

Biologisch, sociaal en de organisatiestructuren. Maar het ‘wat’ is denk ik verbonden met het ‘hoe’, omdat het hoe is af te lezen, te zien, zintuigelijk waar te nemen en dat verklaart al het een en ander over het ‘wat’. Dus hoe maak je het ‘wat’ zichtbaar. Hester Scheurwater laat dit zien met haar naakten en voedt hiermee de discussie over de onvrijheden van vrouwen wat hun lichaam betreft. Niet alleen hun lichaam trouwens.

Maar het gaat me nu om het visuele hier.

Ik zit bij de elektrische draad en kijk vanuit het bos het bos in. Mijn positie is beschermd. Achter mij staat een huis en familie. Zo hou ik me staande.

Elk wezen om mij heen doet precies hetzelfde. Elk individu weet zich? Een gemeenschap. De eiken de muizen, zwijnen insecten, varens, migrantenplanten moeten zich invechten.

Hebben ze geluk, goede grond, goed licht, water en weinig vijanden, dan lukt het om een nieuwe gemeenschap op te bouwen. Voor hoelang?

Als de pleuris uitbreekt in de vorm van plagen, noodweer, vraatzucht, of vroegtijdig sterven dan is de vraag vanuit het individu niet ‘oh maar wat gebeurt er met mijn hele soort dan?’

Het individu denkt enkel aan zichzelf en aan zijn directe donoren.

De voorrede van de Decamerone van Giovanni Boccaccio verhaalt hierover.

Het is 1348. De pest breekt uit in Florence, nee hij heeft er huisgehouden. De manieren om je staande te houden daar gaat het hele boek over. Ik ga me nu niet afvragen hoe je dat tekent.

Het tekenen als handeling is genoeg.

Wat is dat eigenlijk, Tekenen!

 

#drijfveren #leven #tekenen #hesterscheurwater #decamerone

#from_the_notebook_erf

#what_happened_in_the_process

#write_draw_book_erf

#the_nature_of_life

 

Afbeelding met tekst, boek, papier, bloem

Door AI gegenereerde inhoud is mogelijk onjuist.